Środa, 21 Lutego 2018 Szukaj   Mapa serwisu   E-mail   Polityka prywatności   Zastrzeżenia prawne    |             
    O firmie i produktach      MASZYNY PRZECISKOWE      SPRĘŻARKI PRZEWOŹNE      Kontakt      Referencje      Serwis   
Musisz uaktualnić Flash Player'a
Zalety MULTITYPHOON

ilustracja

1. Bezpieczeństwo dla wdmuchiwanych światłwodów
Oferowany system wdmuchiwania światłowodów, przy pomocy automatycznego podajnika światłowodów MULTITANK, oferuje najlepszą ze znanych nam rozwiązań na rynku skuteczność w ochronie światłowodu przed mechanicznym uszkodzeniem, jakie może nastąpić podczas podawania/wprowadzania światłowodu w rurę / mikrorurkę. Użytkownik ma do dyspozycji płynną regulację prędkości liniowej podawania światłowodu oraz płynną regulację siły podawania światłowodu, który w parze ze wskaźnikiem rzeczywistej chwilowej siły podawania światłowodu, ogranicza do minimum ryzyko mechanicznego uszkodzenia światłowodu w postaci jego przegięcia/przełamania.

Cały problem kontroli nad wdmuchiwaniem światłowodu, bierze się z tego, że wraz ze wzrostem liczby wdmuchniętych metrów, rośnie opór jego dalszego wdmuchiwania. Dodatkowo światłowód może napotkać na nieprzewidzianą przeszkodę. W takim wypadku, jeśli natychmiast nie zmniejszymy prędkości linowej podawania światłowodu, lub nawet nie zatrzymamy podawania, światłowód ulegnie trwałemu uszkodzeniu mechanicznemu (przełamaniu). W takich wypadkach z pomocą przychodzi nam wspomniany system zastosowany w podajniku MULTITANK.  System w MULTITANK pozwala użytkownikowi na ustawienie zadanej siły podawania światłowodu, w zależności od posiadanego światłowodu. Ustawiona przez operatora siła zależeć będzie od średnicy światłowodu i jego jakości/sztywności. Ustawiona siła będzie maksymalną siłą z jaką światłowód będzie podawany. Wraz z uruchomieniem podawania, na bieżąco mierzona jest rzeczywista siła podawania światłowodu. Wartość ta jest podawana na Wskaźniku siły podawania, zamontowanym na panelu czołowym podajnika, w postaci dziesiętnej części wartości siły ustawionej regulatorem Siły podawania. Wartość 0.5 na przykład oznacza, że w danej chwili światłowód jest podawany siłą stanowiącą połowę wartości ustawionej regulatorem Siły podawania. Każdy wzrost oporów wdmuchiwania światłowodu będzie widoczny w postaci zmiany (wzrostu) tej dziesiętnej wartości wyświetlanej na Wskaźniku siły podawania. Dzięki temu będzie możliwość szybkiej reakcji Operatora na zmienne warunki wdmuchiwania. Nie dojdzie natomiast do sytuacji, w której światłowód ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu, czyli przełamaniu go, czyniąc wdmuchnięty już odcinek bezużytecznym.

ilustracja
Panel sterowania z regulacją PRĘDKOŚCI i SIŁY

1 – przewód zasilania długości 5 metrów zakończony wtyczką typową wtyczką jednofazową

2 – Wskaźnik zasilania sygnalizuje doprowadzenie zasilania do podajnika MULTTANK

3 – Regulacja siły podawania światłowodu, przy pomocy potencjometru. W standardowym wyposażeniu podajnika MULTITANK, wartość ustawiamy od minimum wynoszącego 120N do maksimum wynoszącego 550N. W dowolnym momencie Istnieje możliwość zmiany tego zakresu na minimum wynoszącego 300N do maksimum 750N. Podczas podawania i wdmuchiwania światłowodu, należy mieć ustawioną wartość poniżej wartości powodującej ułamanie wdmuchiwanego światłowodu. Wartość ustawionej siły, należy dobrać w zależności od średnicy i jakości światłowodu.

4 – Regulacja prędkości podawania światłowodu, przy pomocy potencjometru. Pozwala na ustawienie prędkości podawania światłowodu od 0 do 50 m/min. Prędkość posuwu jaką powinniśmy ustawić, w dużej mierze zależy od warunków instalacji i wynikających z nich oporów podczas wdmuchiwania światłowodu. Zależy także od ilości powietrza doprowadzonego do rury wtórnikowej. Staramy się zawsze tak dobierać prędkość i ilość powietrza aby wartość aktualnej siły podawania. Odczytana na wskaźniku chwilowej siły podawania (Rozdział 4.2.1.2) była jak najmniejsza.

5 – Pokrętło docisku światłwodu służy do właściwego prowadzenia wdmuchiwanego światłowodu w podajniku. Docisk jest realizowany przy pomocy sprężyny dociskowej, którą zwalniamy poprzez przekręcenie pokrętła w lewo. Pokręcając w prawo podnosimy górne prowadzenie podajnika.

6 – Wyłącznik bezpieczeństwa uruchamia napęd podajnika. Ponowne wciśnięcie awaryjnie zatrzymuje podajnik.

7 – Wskaźnik pracy sygnalizuje włączenie napędu podajnika

8 - Przycisk startu napędu podajnika. Start odbywa się do zadanej Pokrętłem (4) prędkości. Czas rozpędzania do zadanej prędkości wynosi około 10s.

9 – Przycisk stop realizuje natychmiastowe zatrzymanie napędu podajnika

ilustracja
Wskaźnik rzeczywistej chwilowej siły podawania światłowodu 

Podczas podawania i wdmuchiwania światłowodu wskaźnik pokazuje chwilową siłę podawania (pchania), z jaką podajnik MULTITANK podaje światłowód do głowicy wdmuchującej. Wskazywana wartość 0,5 oznacza, że siła pchania światłowodu wynosi 50% wartości ustawionej przy pomocy pokrętła Regulacji siły podawania światłowodu.

2. Elektryczne zasilanie podajnika
Podczas wdmuchiwania światłowodów, zwłaszcza na dłuższe odległości, liczy się każdy metr sześcienny wydajności sprężarki. Określona wydajność może skutecznie radzić sobie z wdmuchiwaniem światłowodu do pewnej długości, po czym opory mechaniczne mogą wzrosnąć na tyle, że jedynym rozwiązaniem, by uporać się z wdmuchnięciem pozostałej części światłowodu, jest podjęcie ryzyka wzrostu siły podawania światłowodu, co może doprowadzić do jego uszkodzenia. Inną opcją jest rozkopanie instalacji w miejscu zatrzymania się wdmuchiwanego światłowodu, i kontynuowanie jego wdmuchiwania z tegoż miejsca.

W takim wypadku bezcenną pomocą jest zastosowanie napędu elektrycznego w podajniku MULTITANK. Do jego zasilania potrzebny jest  minimalny agregat prądotwórczy, który ma na wyposażeniu każda firma instalacyjno - budowlana. Pełna wydajność sprężarki może być wykorzystana na poprawę efektywności we wdmuchiwaniu światłowodów. Typowe podajniki z zasilaniem pneumatycznym, wymagają od 0,5 do 1 m3/min.

 ŚREDNICA                                 

 ZAPOTRZEBOWANIE             

 mikrorurki do 8mm                                0,3m3/min (16bar)
 mikrorurki 8-12mm  0,5m3/min (16bar)
 mikrorurki 12-14mm     0,6m3/min (16bar)
 rury 32 mm    3,5m3/min (9bar), 6m3/min (14bar*)
 rury 40 mm       6m3/min (9bar), 8m3/min (14bar*)

 *wyższe cisnienie pozwala na wdmuchiwanie dłuższych odcinków

Ponadto sprężarka do wdmuchiwania światłowodów, przy zastosowaniu podajnika MULTITANK, nie musi być wyposażona w układ chłodzenia powietrza czy osuszacz powietrza. Wdmuchiwarki z podajnikiem zasilanym pneumatycznie, wymagają takich dodatków do sprężarki, gdyż elementy układów zasilania pneumatycznego, są wrażliwe na wysokie temperatury. Wysoka temperatura sprawia, że taki układ pneumatyczny zasilania podajnika, może działać niestabilnie lub/i ulec uszkodzeniu. Z kolei brak osuszacza w sprężarce, może powodować, że napęd pneumatyczny będzie zamarzał podczas pracy w niskich temperaturach. Do samego wdmuchiwania światłowodów, nie uwzględniając podajnika, sama chłodnica powietrza i osuszacz powietrza, nie jest wymagany.

3. Rzeczywisty licznik wdmuchiwanego światłowodu
Urządzenie posiada dwa liczniki zintegrowane na jednym panelu. Na panelu dodatkowo mamy przyciski ustawień. Jeden licznik pokazuje nam ilość zainstalowanego już światłowodu. Na drugim liczniku poprzez przyciski ustawień, wskazujemy urządzeniu po jakiej długości wdmuchniętego światłowodu, podajnik ma się zatrzymać.

ilustracja
Licznik długości światłowodu

1 - Licznik Wdmuchiwanego przewodu wskazuje na odległość na jaką został już wdmuchnięty światłowód w danym momencie. Wartość jest wyrażona w metrach bieżących.

2 – Wskaźnik zaprogramowanej ilości światłowodu wyrażony w metrach, po której nastąpi zatrzymanie podawania światłowodu przez podajnik MULTITANK

3 – Przycisk wyzerowania stanu licznika (1) wdmuchniętego do tej pory światłowodu

4 - Przycisk wyzerowania stanu licznika (1) wdmuchniętego do tej pory światłowodu

5 – Cztery pary przycisków służące do zaprogramowania ilości światłowodu do wdmuchania. Programowana wartość pojawia się na wskaźniku (2). Każda para przycisków składa się z dwóch przycisków: wciśnięcie górnego powoduje przyrost o jeden, wciśnięcie dolnego powoduje zmniejszenie o jedną wartość. Poszczególne pary przycisków począwszy od lewej odpowiadają kolejno wartościom: jednostkowym, dziesiątkowym, setek i tysięcy metrów.

Licznik wskazuje nam ilość wdmuchniętego światłowodu z dokładnością do 1% długości.

 

4. Uniwersalność MULTITYPHOON

W oferowanym przez nas systemie, mamy dwa typy głowic wdmuchującuch: MICROTYPHOON i TYPHOON, które współpracują z jednym uniwersalnym podajnikiem MULTITANK. Czyli pełen zakres wdmuchiwanych światłowodów o średnicach w zakresie 1-16 mm, w mikrorurki o średnicach w zakresie 7 - 16 mm oraz w rury HDPE 32-40 mm, może być obsługiwany przez jedno uniwersalne urządzenie podawcze. Powoduje to znaczną redukcję kosztów związanych z zakupem urządzeń do pełnej palety oferowanych usług instalacyjnych.

 

5. Budowa modułowa

Każdy element zestawu MULTITYPHOON jest wykonany jako osobny zespół. Poszczególne głowice są osobnymi elementami, które można zamontować / zdemontować względem podajnika. To w znacznym stopniu ułatwia pracę w trudnych i ciasnych warunkach. Ponadto znacznie ułatwia i skraca nam pracę w sytuacji, gdy istnieje konieczność przewinięcia światłowodu, po wdmuchnięciu jego fragmentu.

 

 

P O W R Ó T

 
 KONTAKT:

TERMA Sp. z o.o.
Czaple 100
80-298 Gdańsk
NIP: 583-10-18-844
REGON: 190558447
KRS nr 0000069067
konto: ING Bank Śląski S.A.
88 1050 1764 1000 0023 0692 5997
kapitał zakładowy:
2 360 500 PLN

kret@termamax.com

ilustracja

Region Północ
tel.kom. 607 451 902
tel.kom. 607 451 900

Region Południe
tel. kom. 607 451 433

Region Wschód
tel. kom. 607 451 028

ilustracja

MAX K130S
+
ZESPÓŁ TERMA ZWYCIĘZCY 
1 OFICJALNYCH MIĘZYNARODOWYCH ZAWODÓW W TECHNIKACH BEZWYKOPOWYCH
ilustracja

EXPERT 2012
dla MAX K95S
w kategorii INNOWACYJE URZĄDZENIE


ilustracja

EXPERT 2014
dla MAX K55
w kategorii INNOWACYJE URZĄDZENIE


ilustracja

LAUR EXPERTA
dla zestawu do wdmuchiwania światłowodów MULTITANK


ilustracja


Współpracujemy z:

ilustracja

ilustracja

ilustracja

ilustracja

ilustracja

ilustracja

do góry strony    
O firmie i produktach  |  MASZYNY PRZECISKOWE  |  SPRĘŻARKI PRZEWOŹNE  |  Kontakt  |  Referencje  |  Serwis
Technologie bezwykopowe - oferujemy urządzenia pneumatyczne i udarowe typu kret. Maszyny przeciskowe, krety, młoty, przeciski, przebijaki pneumatyczne.
Przecisk, maszyna przeciskowa, rakieta - wbijanie rur, przewierty, wciąganie rur.